۞ حـدیـث روز :
ثَلاثُ خِصالٍ تَجْتَلِبُ بِهِنَّ الْمَحَبَّةُ: الاْنْصافُ فِی الْمُعاشَرَةِ، وَ الْمُواساةُ فِی الشِّدِّةِ، وَ الاْنْطِواعُ وَ الرُّجُوعُ إلی قَلْبٍ سَلیمٍ. سه خصلت جلب محبّت می کند: انصاف در معاشرت با مردم، هم دردی در مشکلات آنها، همراه و همدم شدن با معنویات.

موقعیت شما : صفحه اصلی » آموزشی
  • شناسه : 265
  • 15 نوامبر 2021 - 18:38
  • 668 بازدید
  • ارسال توسط :
  • منبع : وزارت جهاد كشاورزی
خود باروری در بادام
بادام

خود باروری در بادام

خودسازگاری صفتی است که در بین بعضی از ارقام بادام بویژه بادامهای منطقه   Pouilles در جنوب ایتالیا وجود دارد به این معنا که گرده یک گل قادر به رسیدن به تخمدان و بارور کردن همان گل خواهد بود اما در بادامهای خود ناسازگار با اینکه گروه گل جوانه می زند ولی لوله گرده با رشد […]

خودسازگاری صفتی است که در بین بعضی از ارقام بادام بویژه بادامهای منطقه   Pouilles در جنوب ایتالیا وجود دارد به این معنا که گرده یک گل قادر به رسیدن به تخمدان و بارور کردن همان گل خواهد بود اما در بادامهای خود ناسازگار با اینکه گروه گل جوانه می زند ولی لوله گرده با رشد ضعیفی که دارد نمی تواند خود را به تخمدان رسانده و آنرا بارور نماید. صفت خودباروری در بادام که یک صفت بسیار مهم و در عین حال کمیاب است برای اولین بار در سال ۱۹۷۵ مشاهده شد . این کشف مقدمه ای برای شروع برنامه اصلاح  بادام خود گشن در سال ۱۹۸۵ شد .

اخیراً بر این باورند که خودسازگاری توسط دورگ گیری طبیعی و متوالی از گونه بادام وحشی Prunus webbi به گونه های اهلی منتقل شده است بطوریکه اغلب بادامکاران حتی در بهارهای سخت و سرد نیز شاهد بارور شدن این ارقام در مقابل عدم تلقیح ارقام سنتی بوده اند بهمین دلیل است که از سال ۱۹۷۰ بمنظور انتقال این ویژگی بین ارقام، وسیله دورگ گیری در رأس برنامه های بادامکاری حوزه مدیترانه ای قرار گرفت و مؤسسه تحقیقات جنوب غرب فرانسه (INRA) در سال ۱۹۹۱ رقم لوران Lauranne را در فهرست بادامهای خود بارور معرفی نمود.

روسیه نیز برنامه خود باروری بادام را در یالتا Yalta با استفاده از گونه وحشی هلو P.mira دنبال می کند ودر آمریکا ایجاد خود باروری از طریق برنامه های بهنژادی در کالیفرنیا دنبال می شود و با انتقال منابع مختلف خود باروری که شامل گونه های نزدیک به بادام مانند هلو Prunus persica گونه وحشی هلو P.mira و گونه های وحشی بادام شاملwebbii  P. و P.argentea و ارقامی که بطور طبیعی خود بارورند مانند Trusito  و همچنین جهش  القائی و طبیعی دنبال می شود. با آنکه اولین ارقام بدست آمده از نظر میزان باردهی رضایت بخش نبودند اما آخرین سلکسیونهای  حاصله  امیدوار کننده هستند .

در تحقیقاتی که در ایتالیا  به انجام رسید تعدادی از ارقام خود بارور و خود نا بارور با یکدیگرمقایسه شدند و از لحاظ تولید مغز بین ارقام تفاوت زیر دیده شد.

نسبت تولید مغز ارقام خود نابارور نسبت تولید مغز ارقام خود بارور
۱۰۰ Non pareil ۲۸۵ Tuono
۱۷۰ Mission ۳۵۱ Scorza verde
Ferragnes 202 Genco 352
۲۳۳ Cristi morto ۱۷۷ بطور متوسط
۲۵۲ Falsa Barese
۱۰۰ بطور متوسط

یعبارتی اگر بطور متوسط نسبت تولید مغز ارقام خود نابارور ۱۰۰ فرض شود. نسبت تولید مغز ارقام خود بارور ۱۷۷ بوده است.

هیچ منبع خود باروری در داخل گونه های اهلی بادام تشخیص داده نشده است. البته خود باروری می تواند از گونه های خود بارور مثل Prunus persica و Prunus mira به بادام انتقال یابد (وارفیلد و کستر ۱۹۶۸)

نسل اول هیبریدهای بادام با گونه های خود بارور همچنین خودبارور هستند افراد خود بارور می توانند دوباره از جمعیت های حاصله از بک کراس با بادام بازیابی شوند که سیستم خود باروری روی سیستم خود ناسازگاری غالب است ، البته ظاهراً تنوع قابل ملاحظه ای در درجه خود باروری وجود دارد . بنابراین انتخاب کلونهایی با درجه خودباروری و مداوم مورد نیاز است. یکی از مشکلات این مسئله عدم پیوستگی و غیر قابل اعتماد بودن نتایج حاصله از خود گرده افشانی پس از گرده افشانی مصنوعی با دست یا پوشانیدن شاخه ها با توری می باشد و بنظر می رسد که درجه خود باروری سال به سال فرق می کند و توانائی میوه بندی با خود افشانی بسیاری از ارقام کاملاً به اثرات زیست محیطی حساس است. یک رقم خود بارور موفق از نظر اقتصادی رقمی است که از لحاظ کمی و کیفی در شرایط خود گشنی محصولی را تولید نماید که در همان شرایط در صورت دگر گرده افشانی می تواند داشته باشد .صفت خود باروری در بادام که یک صفت بسیار مهم و در عین حال کمیاب است در سال ۱۹۷۵ مشاهده شد. این کشف  مقدمه ای برای شروع برنامه بریدینگ بادام خود گشن در سال ۱۹۸۵ گردید.

در مقایسه ای که صورت پذیرفته مشخص گردیده است که ارقام خودگشن هموزیگوس، ۱۰۰ درصد گرده ها  قادر به جوانه زن در داخل مادگی  هستند و لذا خود گشنی آن می بایست بالاتر از ارقام هتروزیگوس باشد. ولی عملاً مشاهده شده است که میزان تشکیل میوه در ارقام هموزیگوس و هتروزیگوس برابر است. حتی یکی از ارقام هموزیگوس در توسعه میوه دچار مشکل بود که به اثر منفی ناشی از خود تلقیحی بر می گردد.(Ortega & Dicenta.2006). بنابراین ارقام هتروزیگوس از لحاظ عملکرد تفاوت معنی داری نداشتند.

همچنین در مقایسه ای که بر روی ارقام خودگشن صورت گرفته مشخص گردید که خود گرده افشانی یا دگر گرده افشانی، نقشی در میزان تشکیل میوه در ارقام خود گشن ندارد. بعبارتی دگر گرده افشانی در ارقام خودگشن ضروری نبوده و تأثیر معنی داری ندارد. (Dicenta et al.2003).

در تحقیقی دیگر که بر روی خود گرده افشانی و دگر گرده افشانی در ارقام خود گشن بادام صورت گرفت مشخص گردید که کیفیت میوه تحت تأثیر قرار نمی گیرد و خود گرده افشانی باعث کاهش کیفیت میوه این ارقام نشده است

لیست ارقام خود گشن بادام

نام رقم زادگاه نام رقم زادگاه
Sharbo هند Calo ایتالیا
Supernova ایتالیا Casteltermini ایتالیا
Torre ایتالیا Cicerchia ایتالیا
Troito ایتالیا Cossu ایتالیا
Trudito یونان Falsa Barese ایتالیا
Trusito ایتالیا Fellamasa ایتالیا
Tuono ایتالیا Ferrante ایتالیا
Tuono vt ایتالیا Filippo ceo ایتالیا
Tuono x Ai فرانسه Gargano ایتالیا
Ventura ایتالیا Genco ایتالیا
۲۸-۲۶-۹۰ رومانی Guara اسپانیا
۳-۲-۹۲ رومانی Guara Vt اسپانیا
A-1-1 اسپانیا Irene lanzolla ایتالیا
A-1-5 اسپانیا Laterza ایتالیا
A-10-2 اسپانیا Lauranne فرانسه
A-10-6 اسپانیا Lauranne 131 فرانسه
A-10-7 اسپانیا Le Grand آمریکا
A-10-8 اسپانیا Mazzetto ایتالیا
A-11-1 اسپانیا Moncayo اسپانیا
A-13-4 اسپانیا Montenegro ایتالیا
Andria ایتالیا Nauni هند
Antonio de vito ایتالیا Padula di Ruvo ایتالیا
Arrubia ایتالیا Patalina ایتالیا
Ayles اسپانیا Papparudda ایتالیا
Steliette فرانسه Pigntello ایتالیا
Mollisona Pioneer آمریکا
Antoneta (Ferragnes×Tuono) اسپانیا Saetanuccia (Santeramo) ایتالیا
Marta (ferragnes× Tuono) اسپانیا Sannicandro ایتالیا
All in one (Almond× Peach) آمریکا Piscalze ایتالیا
R-1000 (Tardy Nonpareil ×Tuono) فرانسه Scorza Varde ایتالیا

 

برگرفته شده از :

وزارت جهاد کشاورزی

معاونت بهبود تولیدات گیاهی

دفتر امور میوه ها

برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

پاسخ دادن